Distanční terapie, tedy terapie pacienta bez osobní přítomnosti terapeuta, je termín, který jsme ještě před několika měsíci museli vysvětlovat na mnoha odborných schůzkách. Distanční terapie u nás tehdy neměla podporu odborné společnosti, avšak dnes se slovo „distanční“ stalo běžnou součástí našeho slovníku. Aby k tomu došlo, musela bohužel přijít doba, kdy je prakticky nemožné dostat se ke „klasické“ rehabilitaci.
O distanční terapii v našem ústavu mluvíme již několik let. V roce 2019 jsme začali pracovat na vhodném formátu, celý projekt si sami financujeme. Naše úsilí je v souladu s celosvětovým trendem zavádění vzdálené péče o pacienty – sem patří telemedicína, distanční terapie, telerehabilitace…
Rehabilitace (fyzioterapie, ergoterapie, logopedie, psychoterapie a kognitivní terapie) formou vzdálené péče („distanční terapie“) nabízí nejen řešení pro „omezený“ provoz dnešní doby, ale také, jak doufám, se stane nedílnou součástí nového modelu rehabilitace.
Jsme si vědomi toho, že tělesná i duševní pohoda je nezbytná pro každého. Proto jsme pro ty, kteří zatím nedosáhnou na distanční terapii ani na jinou formu rehabilitace, připravili malý seriál telerehabilitace – ta, podobně jako distanční terapie, může být dostupná všem v čase i místě.
Je na nás, jak se k této příležitosti postavíme – k příležitosti, která dává pacientům možnost rehabilitovat kdykoliv a kdekoliv, a to i v mimořádné situaci, jakou je ta dnešní. Nejsme na konci. Ten se posunuje s rozvojem technologií. To znamená, že rozsah a kvalita bude stále lepší a lepší.